Your Elected Officials

Your Elected Officials

Contact information for your elected representatives from federal to municipal level - for residents of Abington, Cheltenham, Jenkintown, Rockledge, Springfield and Upper Dublin in Montgomery County. (Coming soon:  Lower Moreland.)  To download a printable directory, click here: 2019 LWV-ACJ Directory

FEDERAL:

PRESIDENT OF THE UNITED STATES

DONALD J. TRUMP (R) '20

The White House, 1600 Pennsylvania Ave., Washington, D.C. 20500
White House Comment Lines: 202-456-1111
White House Switchboard: 202-456-1414


UNITED STATES SENATOR

PAT J. TOOMEY (R) '22

D.C. Office:  248 Russell Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510
Phone: 202-224-4254
Fax: 202-228-0284
Philadelphia Office:  US Custom House, 200 Chestnut St., Suite 600, Philadelphia, PA 19106
Phone: 215-241-1090
Fax: 202-224-4442


UNITED STATES SENATOR

ROBERT P. CASEY, JR. (D) '24

D.C. Office:  393 Russell Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510
Phone: 202-224-6324 - Toll Free: 866-802-2833
Fax: 202-228-0604
Philadelphia Office:  2000 Market Street, Suite 610, Philadelphia, PA 19103
Phone: 215-405-9660
Fax: 215-405-9669


UNITED STATES REPRESENTATIVE

4th Congressional District--includes all communities served by our League

MADELEINE DEAN (D) '20

D.C. Office:  129 Cannon House Office Building, Washington, DC 20515
Phone: 202-225-4731
Local Office:  115 East Glenside Ave., Suite #1, Glenside, PA 19038
Phone: 215-884-4300
Fax: 215-884-3640
 

STATE:

GOVERNOR

TOM WOLF (D) '22

Office of the Governor
508 Main Capitol Bldg., Harrisburg, PA 17120
Phone: 717-787-2500
Fax: 717-772-8284
 

STATE SENATOR

4th District--includes all of Abington, Cheltenham, Jenkintown, Rockledge & Springfield

ARTHUR L. HAYWOOD III (D) '22

District office: 1168 Easton Road, Roslyn, PA 19001
Phone: 215-517-1434
Fax: 215-517-1439
Harrisburg Office:  10 East Wing, Senate Box 203004, Harrisburg, PA 17120
Phone: 717-787-1427
Fax: 717-772-0572


STATE SENATOR

7th District--includes all of Upper Dublin

VINCENT J. HUGHES (D) '20

District Office:  2401 North 54th Street, Philadelphia, PA 19131
Phone: 215-879-7777
Fax: 215-879-7778
Harrisburg Office:  Room 545, Main Capitol Bldg., Harrisburg, PA 17120-3007
Phone: 717-787-7112
Fax: 717-772-0579


STATE REPRESENTATIVE

District 151 - includes part of Upper Dublin

TODD STEPHENS (R) '20

District Office:  515 Stump Road, North Wales, PA 19454
Phone: 215-368-5165
Fax: 215-368-5169
Harrisburg Office:  4A East Wing, PO Box 202151, Harrisburg, PA 17120-2151
Phone: 717-260-6163


STATE REPRESENTATIVE

District 152 - includes part of Upper Dublin

THOMAS P. MURT (R) '20

District Office: 19 South York Road, Hatboro, PA 19040
Phone: 215-674-3755
Fax: 215-674-3021
Harrisburg Office: 410 Irvis Office Building, PO Box 202152, Harrisburg, PA 17120-2152
Phone: 717-787-6886
Fax: 717-782-2886


STATE REPRESENTATIVE

District 153 - Abington and part of Upper Dublin

BENJAMIN SANCHEZ (D) '20

District Office:  1175 Old York Road, Abington PA 19001
Phone: 215-517-6800
Fax: 215-517-6828
Harrisburg Office:  26A East Wing, PO Box 202153, Harrisburg, PA 17120-2153
Phone: 717-783-7619
Fax 717-780-4754


STATE REPRESENTATIVE

District 154 - Cheltenham, Jenkintown & Springfield

STEPHEN McCARTER (D) '20

District Office:  115 East Glenside Ave., Suite 8, Glenside, PA 19038
Phone: 215-572-5210
Fax: 215-517-1423
Harrisburg Office:  26B East Wing, PO Box 202154, Harrisburg, PA 17120-2154
Phone: 717-783-1079
Fax: 717-787-2713


STATE REPRESENTATIVE

District 172 - includes all of Rockledge

KEVIN BOYLE (D) '20

District Office:  7801-A Hasbrook Ave., Philadelphia, PA 19111
Phone: (215) 695-1016
Fax: (215) 695-1028
Harrisburg Office:  226 Irvis Office Bldg., PO Box 202172, Harrisburg, PA 17120
Phone: 717-783-4944
Fax: 717-772-9917
 

COUNTY:

MONTGOMERY COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS

Meetings: 1st and 3rd Thursdays, 10:00 a.m.
Suite 800, One Montgomery Plaza, Norristown, PA 19404
Mailing address Court House, P.O. Box 311, Norristown, PA 19404-0311
Phone: 610-278-3020
Fax: 610-278-5943

DR. VALERIE A. ARKOOSH '19, CHAIR 

JOSEPH C. GALE '19

KENNETH E. LAWRENCE, JR. '19, VICE CHAIR 

 

LOCAL:

ABINGTON TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Thursday, 7:30 pm
Abington Township Building, 1176 Old York Rd., Abington, PA 19001
267-536-1000
http://www.abington.orgWard 1 STEVEN N. KLINE '19, V.P.
Ward 2 KEN BRODSKY '21
Ward 3 DREW ROTHMAN '19
Ward 4 JIMMY DIPLACIDO '21
Ward 5 WAYNE C. LUKER '19, PRES.
Ward 6 MIKE THOMPSON '21
Ward 7 STUART A. WINEGRAD '19
Ward 8 PEGGY MYERS '21
Ward 9 DENNIS C. ZAPPONE '19
Ward 10 JESSICA CARSWELL '19
Ward 11 JOHN L. SPIEGELMAN '19
Ward 12 MATT VAHEY '21
Ward 13 CAROL E. GILLESPIE '19
Ward 14 LORI A. SCHREIBER '21
Ward 15 THOMAS BOWMAN '19
Township Manager RICHARD MANFREDI
Tax Collector JAY BLUMENTHAL '21
 

ABINGTON SCHOOL BOARD

Meets: 2nd & 4th Tuesday, 7:30 pm
School District Administration Bldg., 970 Highland Ave., Abington PA 19001
215-884-4700

BRIAN ALLEN '21
SUSAN ARNHOLD '19, V.P.
DANIEL S. KAYE '19
RAYMOND McGARRY, ESQ. '21, PRES.
TRACY PANELLA '19
ADAM M. SHARE, ESQ. '21
JOSHUA STEIN, ESQ. '19
BARRY J. STUPINE '21
MICHELE R. TINSMAN '19

CHELTENHAM TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 3rd Wednesday, 7:30 pm
Curtis Hall, 1250 Church Road, Wyncote, PA 19095
Office8230 Old York Road, Elkins Park, PA 19027
Township Building: 215-887-1000
Ward 1 DREW SHARKEY '19
Ward 2 BARON B. HOLLAND '21
Ward 3 BRAD M. PRANSKY '19
Ward 4 ANN L. RAPPOPORT '21, V.P.
Ward 5 DANIEL B. NORRIS '19, PRES.
Ward 6 MITCHELL ZYGMUND-FELT '21
Ward 7 IRV BROCKINGTON '19
Township Manager BRYAN T. HAVIR
Finance Officer &Controller NAPOLEON NELSON '21
 

CHELTENHAM SCHOOL BOARD

Meetings: 2nd Tuesday, 7:00 pm
Administration Building, 2000 Ashbourne Road, Elkins Park, PA 19027
215-886-9500
Superintendent's Office: 215-881-6300

DAVID COHEN '19
WILLIAM ENGLAND '21
JOEL FISHBEIN '19
JULIE HAYWOOD '19
PAMELA HENRY '21
CHRISTOPHER A. PENDER '21
JEAN McWILLIAMS '19
DANIEL SCHULTZ '21
KATE THOMSON '21

JENKINTOWN BOROUGH COUNCIL

Meetings: 4th Monday, 7:30 pm
Borough Hall, 700 Summit Ave., Jenkintown, PA 19046
215-885-0700
Mayor ALLYSON DOBBS '21
Ward 1
DEBORRA SINES-PANCOE '21, PRES.
KIMBERLY MCGLONN '21
MICHAEL GOLDEN '19
Ward 2
CHRISTIAN SOLTYSIAK '21
CHARLES WHITNEY '19
MELISSA ASHTON YOUNG '19
Ward 3
DAVID BALLARD '19
KIERAN FARRELL '21
RICHARD BUNKER, JR. '21 + V.P.
Ward 4
JAY CONNERS '19
ANNE MacHAFFIE '21
JENNIFER LUGAR '19
Borough Manager GEORGE LOCKE
Tax Collector ELIZABETH D. WOLFF '21
 

JENKINTOWN SCHOOL BOARD

Meetings: 3rd Monday, 7:00 pm
Community Room, 325 Highland Ave., Jenkintown, PA 19046
215-885-3722

NANCY W. CAMPBELL '19
MAYA CHEEK '21, PRES.
CARMEN EZZO '21, V.P.
GEORGE KOLB '19
TED MILLER '19
MEGAN O'BRIEN `21
CAROLYN RILEY '19
DR. STEPHEN SCHAPHORST '21
PATRICK WICKS '19

ROCKLEDGE BOROUGH COUNCIL

Meetings: last Monday, 7:30 pm
121 Huntingdon Pike, Rockledge, PA 19046
215-379-8572
Mayor HAROLD PRAEDIGER '21
JAMES CAFFREY '21
BRIAN CORRIGAN '19
FRANK ENDERLE '21
PATTI KEHOE '19, V.P.
KAITLYN METZINGER '21
ROBIN MORRIS '19
MICHAEL PRAEDIGER '19, PRES.
Borough Manager GRACE METZINGER
Tax Collector ALBERT WARTMAN '21
Rockledge Borough is served by the Abington School District
 

SPRINGFIELD TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Wednesday, 7:30 pm
Administration Building, 1510 Paper Mill Road, Wyndmoor, PA 19038
215-836-7600
Ward 1 MICHAEL E. MAXWELL '19
Ward 2 JEFFREY T. HARBISON '21, PRES.
Ward 3 GLEN A. SCHAUM '19
Ward 4 PETER E. WILSON '21
Ward 5 BAIRD M. STANDISH '19, V.P.
Ward 6 JONATHAN C. COBB '21
Ward 7 EDDIE T. GRAHAM '19
Township Manager DONALD E. BERGER, JR.
 

SPRINGFIELD SCHOOL BOARD

Meetings : 1st and 3rd Tuesdays, 7:00 pm
Springfield Township High School, Freeze Lobby, 1801 Paper Mill Rd., Oreland, PA 19075
215-233-6000

KAREN TARATUSKI '21, PRES.
KATHERINE LEWIS SARSFIELD '19
BEN RAYER '19
GRETCHEN SLAPINSKY '19
JAMES TAYLOR '21
JEANNINE DEPAUL-NELSON '19
JOHN CHAPMAN '19
TAMEATA JORDAN '21
WALTER LAPIDUS '21

UPPER DUBLIN TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Tuesday, 7:00 pm
Upper Dublin Township Building, 801 Loch Alsh Ave., Fort Washington, PA 19034
215 643-1600
Ward 1 LIZ FERRY '19
Ward 2 MEREDITH FERLEGER '19
Ward 3 GARY SCARPELLO '19
Ward 4 IRA TACKEL '21
Ward 5 REBECCA GUSHUE '19
Ward 6 RONALD FELDMAN '21
Ward 7 ROBERT McGUCKIN '19
Township Manager PAUL LEONARD

Tax Collector MICHAEL E. KLEIN

UPPER DUBLIN SCHOOL BOARD

Meetings: last Monday, 7:00 pm
Upper Dublin High School, 800 Loch Alsh Ave., Maple Glen, PA 19002
215-643-8800
http://www.udsd.org

ART LEVINOWITZ '19, PRES.
SARA JOHNSON ROTHMAN '19, V.P.
AMY FRANCEK '21
VANESSA GOOD '19
ROBERT KIM '19
JOAN RYDER LUDWIG '19
STANLEY J. ROPSKI '21
TITA SCHERPBIER '21
MARK SIROTA '21